راهبند

مدیریت پارکینگ در هر مکانی اهمیت بسیار زیادی دارد و برای این که در ایمنی پارکینگ ها به اطمینان کامل برسند از سیستم هایی استفاده می کنند که می تواند این کار برای ان ها میسر کند استفاده می شود. یکی از بهترین روش ها که از طریق آن می توانیم به  امنیت بیشتر و حفاظت از پارکینگ ها بپردازیم راهبند می باشد. 

هنگامی که از این روش برای حفاظت اماکن مورد استفاده قرار می گیرد باعث می شود تا امنیت بیشتر شود و افراد احساس خاطر آرامش بیشتری داشته باشند. یکی از مهم ترین مزیتی که مانع ها  دارد این است که دارای حد قابل اعتمادی می باشد که باعث می شود حتی در موارد بسیار شلوغ پارکینگ ها را کنترل کرد و از  هر گونه اتفاق ناگواری جلوگیری به عمل آورد.

راهبند چیست

راهبند که به آن مانع نیز گفته می شود به وسیله ای گفته کی شود که از آن برای کنترل کردن ترافیک و یا اعتراض های خیابانی استفاده می شود و انواع مختلف دارد. این وسیله می تواند ورود و خروج وسیله های حمل و نقل را به خوبی کنترل کند. و در میان انواع آن نوع اتوماتیک ان از محبوبیت بسیار بیشتری برخوردار است.

شما این روز ها به هر مرکز خریدی که مراجعه کنید و قصد پارک خودرو خود را داشته باشید بدون شک با این وسیله برخورد خواهید داشت. این وسیله که شکل ظاهری آن شبیه میله می باشد قادر به کنترل ورود و خروج در پارکینگ های اماکن عمومی می باشد.

در حالت کلی می توان گفت این وسیله یک نوع تجهیز ها می باشد که مثل یک حصار عمل می کند و یک مانع طبیعی در برابر هر گونه ورود و یا خروج وسیله نقلیه نا خواسته می باشد و در امان های عمومی مانند فروشگاه ها و مراکز خرید که رفت و آمد زیاد است و یا در اماکنی دولتی مانند بیمارستان ها که تردد خودرو بسیار زیادی می باشد مانع از ورود و یا خروج نا خواسته می شود و از این طریق باعث حفاظت و ایمنی بیشتر می شود.

راهبند سیماران

مانع  به عنوان تجهیزاتی مورد استفاده قرار می گیرد که یک مانع طبیعی می باشد که ممکن است به صورت دستی عمل کند و یا اتومات باشد و خود و تنها با حالت چشمی کار را انجام دهد. این وسیله بهترین گزینه برای کنترل مردن نظم و امنیت در پارکینگ هایی می باشد که رفت و آمد در آن زیاد می باشد و اگر فرد و یا افراد بخواهند به تنهایی به کنترل و حفاظت آن بپردازند کاری بسیار مشکل خواهد بود و می تواند باعث اتفاق های ناگواری شود.

استفاده از این وسیله ها که باعث کنترل رفت و آمد های خودرویی می شود ایمنی پارکینگ های عمومی را بالا می برد. یکی از بهترین شرکت هایی که به تولید این وسیله در این پرداخته است شرکت سیماران می باشد که تولید کننده انواع راهبند می باشد که از قدرت و کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند. از مهم ترین ویژگی هایی که این وسیله دارد این است که به راحتی کنترل خود رو های ورودی و خروجی به یک پارکینگ حال خصوصی باشد و یا عمومی در دست خواهد داشت.

راهبند تشریفاتی

 این نوع از مانع ها که از وسیله های جدا کننده ترافیکی به شمار می رود بیشتر جنبه تشریفاتی دارد و در ساخت ان ها به ظاهر و کیفیت ظاهری آن ها بسیار دقت شده است و همان طور که از  نام آن ها پیدا می باشد استفاده از ان ها بیشتر جنبه تشریفات دارد. این وسیله که در واقع یک پایه فلزی می باشد برای منع ورود و خروج افراد مورد استفاده قرار می گیرد و در مکان هایی مانند هتل های لوکس و یا رستوران های لوکس بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

پایه راهبند یکی از وسیله های تجهیزاتی مهم می باشد که به طور موقتی قادر خواهد بود مسیر های ورود و خروج را مسدود کنم و از ورود خروج افراد ممانعت به عمل آورد. این وسیله که در دسته وسایل تجهیز های ترافیکی قرار دارد در محیط های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و با در نظر داشتن نوع محیطی که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرد ابعاد گوناگونی خواهد داشت. مهم ترین تفاوتی که این وسیله با دیگر تجهیز های ترافیکی دارد این است که از ظاهر بسیار لوکس و زیبایی برخوردار است.

راهبند بتا

 یکی از مهم ترین محصولاتی که در رابطه با کنترل ترافیک در پارکینگ ها مورد استفاده قرار می گیرد  راهبند  کنترل کننده بتا می باشد که این وسیله با ارزش که از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار است در کشور ایران تولید و سپس به بازار فروش عرضه می شود. در تولید و طراحی این وسیله کنترل کننده ترافیک دقت بسیار زیادی می شود و در انواع مختلفی وجود دارد که نوع الکترونیکی و خودکار آن از محبوب ترین انواع آن می باشد که در اماکن عمومی نصب و مورد استفاده قرار می گیرد.

این سیسم و وسیله تجهیزاتی مجهز به سیستمی می باشد که قادر است به صورت خودکار با شناسایی کردن پلاک های ماشین آن ها را شناسایی کند و سپس از این طریق به ان ها اجازه ورود و یا خروج دهد و قادر است با استفاده از این روش به خوبی کنترل پارکینگ های عمومی و بزرگ که کنترل کردن آن ها بسیار دشوار می باشد را انجام دهد. برای این کنترل معمولا از تگ ها استفاده می شود که به شیشه خودرو ها چسبانده می شود وو ان ها را قابل شناسایی می کند.

 راهبند پارکینگ

 از مهم ترین وسیله های که در هر پارکینگی برای کنترل ترافیک و امنیت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد تجهیزات کنترل کننده می باشد که معمولا به صورت دستی یا الکترونیکی هستند که به دلیل شلوغ بودن اماکنی که این وسیله مورد استفاده قرار می گیرد نوه الکترونیکی آن بسیار محبوب تر می باشد. اگر دقت کرده باشید از این وسیله در هنگام ورود و خروج هر شهر که مربوط به پرداخت عوارض می باشد استفاده می شود.

وسایل کنترل کننده ترافیک و تجهیزات آن برای کنترل کردن و ایمنی بیشتر در شهر ها و اماکنی که بسیار شلوغ و پر رفت آمد می باشد بسیار ضروری است. این تجهیزات که در دو نوع عمده هستند و یا به صورت دستی عمل می کنند و یا به صورت تمام اتوماتیک که در مکان ها شلوغ که کردن کردن بسیار سخت می باشد معمولا از نوع الکترونیکی استفاده می شود. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در زمان شیوع کرونا و کنترل کردن ورودی و خروجی شهر ها مورد استفاده قرار گرفت همین راهبند ها بوده  است .

راهبند امنیتی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین وسایلی که در مراکز امنیتی که حساسیت بسیار بالایی دارند و بسیار مورد استفاده قرار می گیرند راهبند حفاظتی می باشد. این تجهیزات که یک عامل دفاعی بسیار مهم تلقی می شود در هر مرکزی که جنبه امنیتی دارد حیاتی می باشد و کیفیت آن ها و نحوه عملکرد صحیح آن ها بسیار مهم می باشد. این تجهیزات که جنبه امنیتی دارند به طور کامل در دل زمین قرار می گیرند و به هیچ عنوان قابل تشخیص و مشاهده نمی باشند.

این وسیله تجهیزاتی امنیتی به گونه ای طراحی شده است که به هیچ عنوان قابلیت دید ندارد و در مقابل از حساسیت بسیار بالایی برخوردار است و در زمانی که مکان امنیتی مورد خطر واقع شود با استفاده از سیستم امنیت پیشرفته ای که به آن متصل می باشد شروع به اعلان خطر می کند و اقدام به مسدود کردن مسیر می کند و در مواقع حملاتی که جنبه توریستی دارند می تواند مانند یک دیوار بتنی بسیار محکم عمل کرده و از هرگونه ورود و خروجی ممانعت به عمل آورد.

راهبند الکترونیکی

 از مهم ترین تجهیزاتی که برای کنترل کردن عبور و مرور در اماکن بسیار مهم استفاده می شود راهبند الکترونیکی می باشد که از اهمیت بالایی برخوردار است. از مهم ترین مزیتی که این تجهیزات کنترل ترافیک دارد این است که سرعت بسیار بالایی دارد و باعث صرفه جویی در زمان می شود و از ترافیک در پارکینگ ها و مکان هایی که تردد خودرویی در ان ها بالا می باشد جلوگیری می کند. استفاده از نوع الکترونیکی این تجهیزات در مکان های پر رفت آمد بسیار بهتر از نوع دستی آن می باشد.

تجهیزات کنترل کننده ترافیک در انواع مختلفی وجود دارد که یکی از انواع آن ها که به صورت الکترونیکی کار می کند نوع میله ای یا بازویی می باشد که مورد استفاده در پاسگاه ها و کارخانجات و یا فروشگاه های بزرگ می باشد. این وسیله که از دو بازو که حالت ستونی شکل دارد و از جنس آهن می باشد تشکیل شده است و با سرعت که در باز و بسته شدن دارد و عدم نیاز به نیروی انسانی باعث سرعت و سهولت در امر کنترل می شود.

 راه بند ایمن صنعت

یکی دیگر از شرکت هایی که به تولید وسیله های حفاظتی و کنترلی در پارکینگ ها و یا مکان های عمومی پر تردد و یا هر نوع وسیله حفاظتی دیگر می پردازد ایمن صنعت می باشد که توانسته با تولید وسایل حفاظتی جایگاه بسیار خوبی در بازار فروش وسایل حفاظتی به دست آورد. یکی از مهم ترین تجهیزاتی که در این شرکت تولید می شود و سپس روانه بازار می شود مانع  می باشد که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد و کیفیت آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

یکی از انواع مانع  هایی که در شرکت ایمن صنعت تولید می شود نوع پلاستیکی آن می باشد که برای کنترل کردن ورودی و خروجی خودروها و وسایل که به یک مکان تردد دارند و همچنینی برای کنرتل کردن ورود و خروج افراد مورد استفاده قرار می گیرد. این وسیله به علت سبک بودن و اینکه قابلیت حمل و نقل دارد و می توان به سادگی آن را جا به جا کرد.

 بسیار محبوب است و در بسیاری  عملیات ها مانند عملیاتی هایی که برای حفاری یک منطقه انجام می شود مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین این وسیله برای ممانعت از ورود این امکان را دارد که بتوان در روی آن به نصب تابلو پرداخت.

راهبند الکترومکانیکی

اگر بخواهیم در میان انواع راهبند ها به به پرکاربردترین آن اشاره کنیم که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد بی شک نوع الکترو مکانیکی آن خواهد بود. این تجهیزات کنترل کننده قیمت بسیار مناسبی دارد و در مقابل آن قابلیت بسیار زیادی دارد و استفاده از آن ها بسیار مقرون به صرفه و اقتصادی می باشد.از مهم ترین مزیت هایی که این نوع از تجهیزات کنترل کننده ترافیک دارد این است که بسیار سبک است و حمل و نقل راحتی دارد.

اصلی ترین هدفی که در ساخت این تجهیزات دنبال می شود و به آن اهمیت بسیار زیادی داده می شود است که به کنترل کردن ورودی ها و خروجی ها در امکان پر تردد کمک شود. مکانیزمی که در این وسیله وجود دارد بدین صورت است که توسط گیربکس هایی که در آن دارد تغذیه می شود و با استفاده از دو روش که کنترل کردن دور موتور و استفاده کردن از  مکانیزم های مکانیکی می باشد قادر به کنترل کردن خودکار خواهد بود.

عملکرد مانع ها

 این وسیله که از وسایل کنترل کننده در تجهیزات مربوط به پارکینگ ها می باشد از قسمت های مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به شرح و توضیح آن خواهیم پرداخت .

 درجه حفاظتی

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که در این تجهیزات به کار می رود و باید از کیفت بسیار بالایی نیز برخوردار باشد درجه حفاظتی ان ها می  باشد. بسیاری از وسایلی که به صورت الکترونیکی و خودکار عمل می کنند بعد از گذشت مدتی بر اثر عوامل مانند رطوبت و یا گرد و خاک کیفیت اولیه خود را از دست می دهند پس نحوه طراحی این وسیله ها باید به گونه ای باشد که در مقاتبل هر عاملی حتی ضربات نیز بتواند از خود مقاومت نشان دهد. در چنین وسیله هایی کیفیت آن ها با درجه حفاظتی آن ها مشخص می شود و این درجه می باشد که تعیین کننده این موضوع می باشد که این وسیله تا چه اندازه ایمن می باشد.

در این دستگاه یک آی پی وجود دارد که شامل یک کد دو رقمی می باشد که در تمام کد ها  مشترک می باشد که این کد در وقاع نشان دهنده این تجهیزات در مقابل ضربه ، رطوبت و یا دیگر عوامل تخریب کننده می باشد. اولین رقمی که در این دستگاه نشان داده می شود نشان دهنده میزان درجه حفاظت این وسیله در تماس با وسیله های خارجی می باشد .و دومین رقم نشان دهنده مقاومت و درجه حفاظت دستگاه در برابر عواملی مانند اب و نفوذ مایعات در آن می باشد.

باطری پشتیبان کننده

یکی دیگر از قطعاتی که در مانع ها   مورد استفاده قرار میگیرد و از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است  باتری های پشتیبان کننده نام دارد که باعث می شود در زمان قطعی برق این وسیله از کار بیفتد و همچنان به کار خود ادامه دهد. اگر یکی از این وسیله های کنترل کننده از این قابلیت برخوردار نباشند یعنی دارای کنترل دستی هستند و در زمانی که با قطعی برق مواجه شویم می توانیم آنها را به استفاده از دست کنترل کنیم .

 لوپ دتکتور

یکی از مهمترین نوع سنسور ها لوپ دتکتور ها می باشد که در انیم وسایل کنترل کننده از آنها استفاده می شود. از این سنسور بیشتر برای تشخیص دادن تغییر در میدان های مغناطیسی  به کار برده می شود. البته این سنسور ها به تنهایی قادر به استفاده کردن نیستند و برای اینکه به بهره برداری کامل از آن ها دست پیدا کنیم باید رشته ای سیم ها را که به شکل حلقه می باشد را به این سنسور ها متصل کنید.

 به حلقه های سیمی که به سنسور ها متصل می شود و باعث به عمل در آمدن آن ها می شود حلقه های سیمی لوپ  می گویند. مکانیزم عملکردی این سنسور ها بیشتر بر پایه الکترو مغناطیسی  است. با وجود دو عدد حسگری که در این نوع از سنسور ها وجود دارد این امکان فراهم می شود تا ورود و خروج وسایل نقلیه به صورت کامل کنترل شود .

اینکودر

 یکی  دیگر از وسیله های بسیار مهمی که در وسیله کنترل پارکینگ ها وجود دارد انکودر می باشد که در واقع یک دستگاه الکترونیکی  می باشد که اطلاعاتی  را که دریافت می کند تبدیل به کد می کنند و در پایانه ها این اطلاعات که تبدیل به کد شده اند توسط دستگاه هایی دیگر که قابلیت رمز گشایی دارند رمزگشایی می شود. و سپس نسبت به پردازش ان ها اقدام می شود.

دستگاهی که به رمزگشایی این کد ها می پردازد دیکودر رمزگشا نام دارد و در مواقعی که لازم است عملیات پردازش را شروع خواهد کرد. اینکودر در  تجهیزات کنترل کننده پارکینگ ها از چشم گر های حسگر مانع برخوردار هستند تا از هرگونه برخورد های احتمالی میان فرد و یا وسایلی که در آن مکان تردد می کند جلوگیری کند. این سیستم در صورت برخورد ضربه آن را تشخیص می دهد و متناسب با نوع ضربه قادر است از خود عکس العمل نشان دهد.

 نکات مهم در انتخاب راهبند

اگر قصد خرید این مانع ها را دارید و به دنبال یک خرید خوب و با کیفیت هستند باید در هنگام خرید به نکاتی در این رابطه دقت بسیار زیادی کنید که مهم ترین عوامل در انتخاب این مانع های پارکینگی و یا هر مکان دیگر عبارتند از :

 طراحی  مانع

بیشتر افراد در این اندیشه هستند که به چه صورتی می توانند از طریق کنترل کردن ورودی ها مانع از ورود اشخاص ناشناس و یا خطر آفرین شوند. این مانع ها به گونه ای طراحی می شوند که در صورت اجازه شما فرد یا خودرو حق ورود به مکان را پیدا می کند و این فرایند معمولا به صورت کاملا اتومات می باشد. بیشتر افراد به دنبال مانع هایی هستند که به صورت تایمر دار کار می کند و به صورت خودکار تمامی خواسته های افراد را برآورده می کند.

هزینه مانع

یکی از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در انتخاب مانع هزینه ای می باشد که برای خرید آن در نظر گرفته اید و شما با در نظر گرفتن بودجه ای که دارید می توانید خرید مناسب را انجام دهید. اما حتی در بحث هزینه همیشه باید به این اکمر توجه کنید که کیفیت بسیار مهم  است و وسیله ای را خریداری کنید که شاید اندکی قیمت آن بالاتر باشد اما از کیفیت تضمین شده ای برخوردار باشد.

 عملکرد مانع

 نحوه عملکردی که این مانع ها دارد متفاوت می باشد و این کارخانه سازنده آن ها می باشد که نوع عملکرد آن ها را مشخص می کند و بر اساس نیازی که مصرف کنندگان دارند برای آنها عملکرد های گوناگون در نظر می گیرد و این مانع ها در انواع مختلفی تولید و روانه بازار می شود. شما برای اینکه بهترین خرید را داشته باشید باید به نوع خواسته خود از مانع توجه کنید و سپس بر اساس خواسته ای که از مانع دارید آن را خریداری کنید.

جنس مانع

مانع ها از جنس های مختلفی ساخته می شوند و همچنین در موارد و شرایط آب و هوایی گوناگونی مورد استفاده قرار می گیرند.و قبل از هرگونه خرید در این رابطه ابتدا باید مشخص کنید که برای چه نوع شرایط آب و هوایی قصد خرید مانع دارید و در چه مکانی می خواهید از آن استفاده کنید. به عنوان مثال اگر شما می خواهید از مانع در شهر های ساحلی که میزان رطوبت بالا می باشد و احتمال برخورد مانع با آب شور زیاد می باشد استفاده کنید بهتر است از مانعی استفاده کنید جنس ضد زنگ داشته باشد.

عملکرد راهبند

 مانع ها دارای سیستم های الکترو مکانیکی هستند که در آن ها الکترو موتورها و گیربکس هایی تعبیه شده که به یکدیگر متصل هستند و به بازو ان ها وصل می شود. این که در مانع ها گیربکس وجود دارد باعث می شود تا سرعت را به طور ثابت نگه دارد و در آرام شدن بازو های متحرک مانع ها نقش بسزایی دارد. تابلو های که در مرکز مانع وجود دارد این قابلیت را دارد که در هماهنگی با دیگر سیستم ها به طور کامل عمل کند و از این طریق تردد ها را کنترل کند.

 مانع ها معمولا از فرمان های دستی که در داخل اتاق نگهبانی قرار دارند دستور می گیرند و عملکرد آن ها از آن جا کنترل می شود و مانع هایی که به صورت دستی می باشند دارای ریموت هستند و با کنترل از راه دور قابل کنترل شدن هستند. همچنین این در بعضی از این مانع ها از حسگر های مادون قرمز استفاده می شود که بیشتر از ان ها برای کیت هایی استفاده می شود که محل تردد افراد می باشد.

 نصب راهبند

یکی از نکات بسیار مهم در مانع ها نصب آن ها می باشد که باید به صورت خیلی دقیق و طراحی شده انجام شود تا بهترین عملکرد را داشته باشد و بتواند به خوبی عمل کند.محلی که به عنوان فونداسیون و نصب مانع در نظر گرفته می شود باید با دیوار پشتی مانع 30 الی 40 سانت فاصله داشته باشد تا در هنگامی که مانع بسته میشود بمان با دیوار پشتی برخورد نداشته باشد.

اگر مسیر نصب مانع به مسیر نفر رو منتهی می شود باید حدود 70 سانتی متر از پشت فضای مانع را خالی در نظر داشته باشید تا افراد بتوانند از آن مسیر رفت و آمد کنند. اما بهترین حالت این است که از رفت و آمد افراد در محلی که مانع در آن نصب می شود جلوگیری شود تا از این طریق بتوانید افراد را شناسایی کنید و از هر گونه اتفاق  و یا آسیب به بوم مانع شود .

 نحوه اتصال مانع  به سیستم های کنترل

نکته مهم دیگری که در رابطه با مانع وجود دارد این است که ان ها به چه صورت به سیستم های کنترل کننده وصل می شود که به شرح زیر می باشد.

دستگاه های کارتخوان

 یکی از کم هزینه ترین سیستم هایی که مانع ها به ان ها متصل می شود و از طریق آن ها امکان کنترل کردن آن ها وجود دارد دستگاه های کارتخوان می باشد و به این صورت می باشد که باید کارتخوان ریدر شود تا امکان باز شدن راه وجود داشته باشد. همچنین این دستگاه این قابلیت را دارد تا به به قطعات نرم افزاری وصل شود و خودرو هایی که دارای مجوز ورود هستند باید برچسب های ورود خود را به پشت شیشه ماشین نصب کنند تا از این طریق قابل شناسایی شدن باشند.

سیستم های پلاک خوان

یکی دیگر از سیستم های مورد استفاده در کنترل مانع ها سیستم های پلاک خوان می باشد که بیشتر در اماکنی مورد استفاده قرار می گیرد که نیاز به شناسایی کردن خودرو های ورودی و خروجی در آن ها می باشد. هم چنین با استفاده از این سیستم ها می توان سرنشینان خود رو ها را نیز شناسایی کرد. اگر خود رو در هنگام ورود در لیست خودرو های مجاز باشد قادر خواهد بود که وارد شود.

وظیفه راهبند ها چیست ؟

راهبند ها در ورودی های کارخانه، ورودی مراکز خرید، مراکز اداری، بیمارستانها، هتلها،

ایستگاه های مترو و ورودی‌های پارکینگ و همچنین بسیاری از مکان‌های دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرند.

از این محصول برای مسدود کردن مسیر ورود و خروج، کنترل عبور خودرو یا اشخاص استفاده می شود.

راهبرد هایی که بازه بلندی دارند و از آنها در بیمارستان ها، پارکینگ ها و ساختمان های پر تردد استفاده می شود جهت کنترل تردد خودروها هستند.

در اکثر موارد  در پارکینگ های ساختمانهای خصوصی به سیستم های هوشمند مدیریت پارکینگ وصل می شوند.

که در این صورت به نیروی انسانی جهت کنترل راهبند نیازی نبوده و راهبند خودش باز و بسته می شود.

در صورتی که به کنترل تردد خودروها در پارکینگ‌های عمومی نیازی نباشد .

می توان از راهبند های بدون اتصال به سیستم مدیریت پارکینگ استفاده کرد.

در مقاله پیش رو قصد داریم تا به طور کامل به معرفی محصول  پرداخته و آن را مورد بررسی قرار دهیم تا شما عزیزان بیش تر با آن آشنا شوید.

قدیمی به صورت اهرمی بوده که بسیار با سابقه هستند.

راهبند ها به طور کلی از اجزایی مانند مرکز تعادل، بدنه، فنر،مرکز کنترل و سیستم محرک تشکیل شده‌اند.

هر یک از این اجزا وظایف مختلف خود را دارند.

به طور مثال مرکز کنترل جهت کنترل حرکت راه بند و اتاق های نگهبانی استفاده می شود.

به طور کلی راهبند ها را می توان به دو نوع الکترو مکانیکی و هیدرولیکی تقسیم کرد.

راه بند های الکترومکانیکی در جاهای کم تردد و نرمال مورد استفاده قرار گرفته و از راه بند های هیدرولیکی در صورت تردد بالا استفاده می شود.

هر یک از این راهبرد ها خصوصیات، مزیتها و معایب مخصوص به خود را دارند.

راهبند چه کاربردی دارد ؟

به عنوان یک سد در درب ورودی و خروجی پارکینگ قرار گرفته و بسیار محکم هستند تا مانع ورود افراد غیر مجاز شوند.

همچنین  دارای ایمنی بسیار بالایی هستند. لوله های  در فضا های بسته و باز استفاده میشود.

در صورت بسته بودن درب این لوله ها به صورت افقی هستند و جهت باز شدن به صورت عمودی میشوند.

دارای چند سنسور هستند برای مثال کاربرد یکی از سنسور ها این است .

که تا خودرو به صورت کامل از عبور نکرده راهبند بسته نمیشود تا به خودرو آسیبی نرساند .

یکی دیگر از سنسور های که میتواند مهم باشد این است.:

سیستم تگ خوان پلاک که باعث میشود خودروهایی که در سیستم  ثبت شده اند با نزدیک شدن به راهبند به صورت خودکار باز شود.

یکی از مزایا این راهبند ها برقرار کردن نظم و مانع ایجاد ترافیک است.

که خودرو برای ورود باید به صورت منظم پشت هم قرار بگیرند که این عمل باعث ایجاد نشدن ترافیک میشود.

راهبند های مدرن :

میخواهیم بدانیم فرق  مدرن با راهبند های معمولی در چیست ؟

مدرنی که امروزه تولید میشوند دارای سیستم دوربین مداربسته است.

که میتواند ورورد و خروج انواع خودرو ها رو فیلم برداری کند.

حتی این دوربین ها میتونند جهت رو به رویه خود را ثبت کنند تا در هنگام بروز هر نوع سانحه فیلم آن موجود باشد.

از دیگر تفاوت این  سیستم ثب پلاک است که خودرو ها با رد شدن پلاکشات در سیستم آن ثبت میشود.

در  قدیمی از لوله آهنی استفاده میشود که استفاده از معایب بسیاری داشت.

که یکی از آن ها استخدام یک نفر برای انجام این کار بود . اما در  مدرن از انرژی الکتریکی برای باز و بسته کردن آن استفاده میشود.

 انواع راهبند ها :

دارای مدل های مختلفی هستند که هرکرام از آن ها برای یک نوع نیاز استفاده میشود.

برای مثال برای مکانیکی طول درب آن زیاد است از راهبند های بلند استفاده میشود.

یا برای ورودی هایی که طول آن کم است از راهبند های کوتاه استفاده میشود.

و اگر ورودی هر مکانی پهن و بلند باشد از دو عدد راهبند استفاده میشود.

که یکی در سمت راست و دیگری در سمت چپ قرار میگیرد.

که هر دو این راهبند ها به هم متصل شده و همزمان باز و بسته  و به وسیله یک ریموت کنترل میشوند .

یکی دیگر از مدل های راهبند دارای میله نیست که باز و بسته شوند و به  وسیله یک نوع زنجیر که به دو طرف متصل است و از یک طرف باز میشود .

بازه زمانی باز و بسته شدن  معمولا 6 تا 8 ثانیه است که در برخی از مدل های راهبند که موتور بسیار قوی دارند این عمل در 4 ثانیه انجام میشوند.

سرعت به حرکت در آمدن راهبند :

دارای سرعت حرکت بالایی نیستند ولی آنقدر هم آهسته نیستند که موجب عصبانیت افراد شود.

البته میتوان با تنظیم موتور آن سرعت به حرکت در آمدن راهبند را افزایش داد ولی این عمل به هیچ وجه توصیه نمیشود.

چون باعث فشار به موتور و در نهایت خرابی راهبند میشود.

قطعی برق در راهبند ها چگونه است ؟

حال شاید برایتان سوال پیش آمده باشد که در صورت قعطی برق راهبند ها چگونه عمل میکنند ؟

جواب این سوال این است که به برق متصل میشود و در هنگام قعطی برق از باتری ذخیره خود که میتواند بین 2 الی 3 ساعت کار کرد داشته باشد.

و بعد از وصل شده برق دوباره این باتری ذخیره شارژ میشود.

برخورد میله راهبند با خودرو :

میله های  به گونه ای طراحی شده اند تا در صورت برخورد با خودرو ها به آن ها آسیب نرساند یا آسیب جزئی باشد.

علاوه بر آن بر روی لوله  اشکالی یا چراغ هایی با رنگ قرمز طراحی شده اند که باعث جلب توجه رانندگان بشود.

اهمیت مانع  

 مانع ها برای مکان هایی که تردد در آنها بسیار زیاد می باشد از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و استفاده  کردن از ان ها ضروری می باشد. پرسنلی که در ساختمان های دولتی و یا مکان های پر تردد مشغول به کار هستند و در اتاق های کنترل نگهبانی  از راه دور قادر به کنترل کردن ورودی ها و خروجی ها می باشند.

 اگر راهبند ها در قسمت ورودی ساختمان ها و یا اماکن عمومی قرار بگیرد و از لحاظ امنیتی حساسیت در ورود و خروج نباشد به آن  مکان نیازی به کنترل خود رو ها نمی باشد و رفت  و آمد  آن دشوار نمی باشد اما در ساختمان هایی که به صورت امنیتی هستند و تحت حفاظت بسیار بالایی قرار دارند باید تمامی ورودی و خروجی هایی که به آن ساختمان می شود کنترل شود که این مسئله به وسیله کنترل کننده هایی که در این مانع ها وجود دارد انجام می شود.

 اجزای یک مانع  

 مانع ها از قسمت های و گوناگونی تشکیل شده است که تمامی این قسمت ها در هماهنگی کامل با یکدیگر عمل می کنند بدنه اصلی ترین قسمت  مانع می باشد که معمولا جنس آن ها از فولاد  های گالوانیزه می باشد که در برابر هر گونه ضربه احتمالی  از خود مقاومت بسیار بالایی نشان می دهد. جنسی که در بدنه راهبند مورد استفاده قرار می گیرد باید از استقامت بسیار بالایی برخوردار باشد تا در مواقع ضروری و اضطراری بتواند به خوبی از مکان مورد نظر حفاظت کند.

از دیگر قطعاتی که در مانع ها وجود دارد میله های آن ها می باشد که به قسمت بدنه وصل می شود و همدیگر را تکمیل می کند. جنسی که در ساخت این میله ها به کار می رود معمولا آلیاژ از نوع بسیار محکمی می باشد و وزن آن ها زیاد نمی باشد تا فشار زیادی را به علت متصل بودن به بدنه به ان ها وارد نکند.

انواع مانع

 مانع هایی که در  مکان های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ممکن از هر نوعی باشند. ممکن است از موانع اهرمی باشند که دارای وزن بسیار کمی هستند  به دلیل قیمت مناسبی که دارند یکی از رایج ترین و پر کاربرد ترین نوع مانع ها هستند که در ایران مورد استفاده قرار می گیرند.

از گران قیمت ترین انواع موانع مانع های ستونی می باشند که شکل استوانه ای شکل دارند و برای اینکه  در یک محل قرار داده شوند باید ابتدا در زمین مورد نظر زیر سازی هایی انجام شود. این مانع ها بیشتر در مکانهایی مورد استفاده قرار می گیرد که فوق امنیتی هستند و کنترل کردن تردد ها  برای این اماکن بسیار مهم می باشد. چنانچه هر خودرویی با این موانع برخورد کند دچار اسیب بسیار زیادی می شود و ممکن است سرنشین هم مصدوم شود که این به دلیل جنس بسیار محکم ان ها می باشد.

سخن پایانی

 کنترل کردن ورودی و خروجی ها در مکان هایی که تردد ان ها بالا می باشد بسیار مهم می باشد و از بسیاری اتفاق های ناگوار جلوگیری می کند. یکی از راه حل هایی که از طریق آن میتوان آن مکان ها و ورودی ها و خروجی های آن ها را کنترل کرد استفاده از مانع ها می باشد. استفاده کردن از مانع ها در مکان های حفاظتی که جنبه امنیتی دارند بسیار مهم می باشد.